روح الله خالقی موسیقیدان بزرگ معاصر
شهریور ۱۹, ۱۳۹۹
به مناسبت ۲۶مهر شصتمین سالگرد تیرباران الگوی انسان معاصر..مرتضی کیوان
شهریور ۱۹, ۱۳۹۹

برگی از تاریخ معاصر ایران(سحرگاه نوزدهم ابان)

برگی از تاریخ معاصر ایران(سحرگاه نوزدهم ابان)

در تاریخ هر ملت صفحاتی وجود دارند که با نام بزرگانی از ان سرزمین تابناک شده اند.مردان و زنانی که بعضی در حیات و یعضی پس از مرگ جایگاه خود را در قلب و روح مردم سرزمین خویش جاودانه کرده اند.عرصه های مختلف زندگی همچون سیاست هنرادبیات ورزش و…همچون شبانی تاریک با نام و یاد و خاطره این بزرگان روشنی یافته و چونان چراغ راهی بوده اند برای انها که در تاریکی روزگاران نوری برای رسیدن را جستجو می کرده اند.فردا نوزدهم ابان یاداور خاطره مردی است که مبارزه اش برای رهایی ایران از چنگال استعمار پیرانگلیس بسان زبانی سرخ سرسبزش را بر باد داد.دکتر فاطمی که به عنوان سخنگو و معاون پارلمانی دولت مصدق در کابینه او بود به دنبال استعفای وزیر امور خارجه به این سمت انتخاب شد و در دوره کوتاه وزارت خود یعنی از مهرماه ۱۳۳۱ تا بیست و هشت مرداد سال ۱۳۳۲ که به دنبال کودتای انگلیسی امریکایی لمپنی فراری گردید از کلیدی ترین وزیران کابینه دکتر مصدق بود.زندگی و سرگذشت دکتر فاطمی همان سرگذشت ملی شدن نفت است که صفحاتی به بزرگی و شکوه ان را می طلبد و خوب البته فیس بوک برای خستگی در کردن است و ساعاتی را به تفریح گذراندن .اما من چون خیلی روشن فکر هستم و اصلا از نظر احساس خوب بودن و اند همه چی بودن کم نمی اورم گفتم حالا که خستگی در میکنید یک کمی هم تاریخ بخوانید وهم کمی یادمان نرود در کجای تاریخ یا جغرافیا ایستاده ایم..بگذریم..
چند نکته از سرگذشت و روزگار قهرمان ملی کردن نفت ایران در پایان می اورم و از دوستانم میخواهم که در دلشان بگویند :بابا این احمد محمودابادی هم چقدر انتلکتویل است و هی من را تحسین کنید..

*او پیش از اعدام از دوبار ترور (یک بار توسط فداییان اسلام و یک بار توسط شعبان جعفری) جان به در برده بود.
*حسین فاطمی در مورد ترور خود چنین می‌گوید :
«برای جامعه و ملتی که می‌خواهد زنجیرهای گران بندگی و غلامی را پاره کند، این طور رنج‌ها و جان سپردنها و قربانی دادن‌ها باید امری عادی و بسیار ساده تلقی شود. تنها آتش مقدسی که باید در کانون سینهٔ هر جوان ایرانی برای همیشه زبانه بکشد این آرزو و آرمان بزرگ و پاک است که جان خود را در راه رهایی جامعه و نجات ملت خود از چنگال استعمار و فقر و بدبختی و ظلم و جور بگذارد»
*آیت الله زنجانی تلاش بسیاری برای جلوگیری از اعدام دکتر فاطمی می‌کند و حتی از آیت الله بروجردی هم کمک می‌خواهد و بروجردی در پاسخ او چنین می‌گوید: “انگلیسیها از او کینه به دل دارند، شاه هم ضعیف است کاری نمی‌شود کرد.”
*سام فا ل دبیر شرقی سفارت انگلیس در تهران در زمان کودتا می‌نویسد «… اعدام بی رحمانه، صرفنظر از غیر انسانی بودن آن، ممکن است در مورد مصدق عاقلانه نباشد ولی شاید برای فاطمی، اگر دستگیر شود، بهترین راه حل باشد. تا زمانی که اینگونه افراد زنده هستند و در ایران به سر می‌برند، همیشه خطر ضد کودتا وجود دارد، شدت عمل ضروری است

*کرمیت روزولت دراول شهریور پس از کودتا به ایران می‌رود و می‌گوید: «پس از برگزاری تشریفات، شاه به من اشاره کرد و اولین عبارتی که با لحن رسمی ادا کرد این بود: «من تختم را مدیون خدا و ملتم و ارتشم و شما هستم» … و “روزولت” موضوع سرنوشت مصدق و دیگر رهبران جبههٔ ملی را عنوان می‌کند و از محمد رضا شاه می‌پرسد: «میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده‌اند، چه فکری کرده‌اید؟» شاه می‌گوید: «در این مورد زیاد فکر کرده‌ام. مصدق محاکمه می‌شود. (در این موقع لب‌های شاه می‌لرزید) و به سه سال محکوم خواهد گشت … ریاحی نیز مجازات مشابهی دارد. ولی یک استثنا وجود دارد و آن، حسین فاطمی است. او هنوز دستگیر نشده ولی به زودی او را پیدا می‌کنند. فاطمی، بیش ازهمه ناسزاگویی کرد. هم او بود که توده ای‌ها را واداشت مجسمه‌های من و پدرم را سرنگون و خرد کنند. او، پس از دستگیری، اعدام خواهد شد
*دکتر فاطمی قبل از اعدام گفته بود:
ما سه سال در این کشور حکومت کردیم و یک نفر از مخالفان خود را نکشتیم برای آنکه ما نیامده بودیم برادرکشی کنیم ما برای آن قیام کردیم که ایران را متحد کرده و دست خارجی را از کشور کوتاه کرده و معتقد بودیم اگر در گذشته بعضی از هم وطنان ما در اثر فشار اجانب تحت نفوذ آنها قرار گرفته‌اند و منویات آنها را اجرا کرده‌اند، بعد از آنکه به نهضت استقلال نائل شدیم رویه سابق را ترک خواهند گفت ولی افسوس که عاقبت گرگ زاده گرگ شود.

*دکتر مصدق بعد از مرگ وی چنین گفت
«اگر ملی شدن نفت خدمت بزرگی است از آن کسی که اول این پیشنهاد را نمود باید سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است. در تمام مدت همکاری با این جانب حتی یک ترک اولی هم از آن بزرگوار دیده نشد.»
*خیابان فاطمی در شهر اصفهان به یادبود وی نامگذاری شد اما پس از اعتراض سازمان یافته‌ی اعضای بسیج و جمعی از انصار حزب‌الله به خیابان باهنر تغییر نام داد.
*سید حسین فاطمی سرانجام پس از محاکمهٔ غیرعلنی در دادگاه نظامی (۷ مهر) به دلیل اقدام برای برکناری شاه و اقدام علیه سلطنت در سحرگاه نوزده آبان ۱۳۳۳ اعدام شد و در قبرستان ابن بابویه شهر ری در کنار کشتگان قیام ۳۰ تیر به خاک سپرده شد.

دیدگاه ها بسته شده است